YDS – Genel Bilgiler

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS),
ÖSYM tarafından İlkbahar ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki defa gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınavın resmi olarak düzenlenme amacı, kamu personelinin yabancı dil bilgisini tespit etmek olarak belirlenmiş olsa da, günümüzde yurt içinde neredeyse tüm alanlarda yabancı dil bilgisi seviyesinin temel ölçütü olarak kabul edilmektedir.

YDS Dil Seçenekleri Nelerdir?

YDS İlkbahar Dönemi için İngilizce, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Felemenkçe, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca dillerinde yapılmaktadır.

YDS Sonbahar Dönemi Sınavı ise İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.

YDS’ye Kimler Başvurabilir?

YDS’ye herkes başvuru yapabilmektedir. Bununla birlikte özel olarak, ÖSYM tarafından KPSS Yabancı Dil Sınavı ve ÜDS sınavı kaldırıldığından, akademisyen olmak, lisansüstü eğitime devam etmek isteyenler ile KPSS’nin yabancı dil sınav puanına ihtiyaç duyan memur adayları da sınava katılmaktadır.

Geçerlilik Süresi

Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir

YDS Sonuç Değerlendirmesi

Sınav, 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her sorunun puan değeri 1.25 olarak belirlenmiş olup, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.

90 – 100 puan A seviyesi
80 – 89 puan B seviyesi
70 – 79 puan C seviyesi
60 – 69 puan D seviyesi
50 – 59 puan E seviyesi


 • e-YDS

  Sınav Tarihi 10 Kasım 2018 Cumartesi

 • Ales-3 Sonbahar Dönemi

  Sınav Tarihi 18 Kasım 2018 Pazar

 • Generic placeholder image
  Üniversiteler ve En Yüksek Puanlı Bölümleri

  16.10.18

  Her sene düzenlenen üniversite giriş sınavı neticesinde, üniversitelerin yerleştirme puanları ve dereceleri açıklanıyor. Yüz binlerce genci ve ailesini derinden etkileyen bu sınavın yerleştirme kataloğu ise tam bir sırat köprüsü. Tabi ki herkesin girmek istediği ama çoğu kişinin hayal bile edemediği bölümlere de ev sahipliği yapıyor bu liste. Listenin ilk sıralarındaki okullar seçilmiyor seçiyorlar açıkçası. En […]

 • Generic placeholder image
  Yeni Makale Yazı

  10.10.18

  Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir.