Üniversiteler ve En Yüksek Puanlı Bölümleri

Her sene düzenlenen üniversite giriş sınavı neticesinde, üniversitelerin yerleştirme puanları ve dereceleri açıklanıyor. Yüz binlerce genci ve ailesini derinden etkileyen bu sınavın yerleştirme kataloğu ise tam bir sırat köprüsü. Tabi ki herkesin girmek istediği ama çoğu kişinin hayal bile edemediği bölümlere de ev sahipliği yapıyor bu liste. Listenin ilk sıralarındaki okullar seçilmiyor seçiyorlar açıkçası.

En İyiler Arasında Olmak Yetmiyor Bazen

Listenin en üst basamaklarındaki yerini sürekli koruyan okulların başında geliyor Boğaziçi Üniversitesi. Eşsiz manzarası, konumu, eğitimi, öğretileri, mezun olduktan sonra sunduğu iş imkanları ve bunun gibi daha nice sebepler barındırıyor bünyesinde, bu listeye sıra başı olabilmek için. Çağımızın yönvereni konumunda bilgisayarlar olunca Bilgisayar Mühendisliği de bu okulun en istenilen bölümü haline geliyor.

Zor Kelimesi Kolay Kalıyor

Listenin ikinci sırasında tabi ki de eşsiz konumu, tarih kokan binaları, anlatmaya kelimelerin yetmediği eğitimiyle Galatasaray Üniversitesi geliyor. Üniversite Fransız ekolünün bir temsilcisi olmakla birlikte bazı bölümleri ilk 100e girmeyi başaran öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Bu bölümlerin başında ise sınırlı kontenjanı ve sınırsız imkanlarıyla Hukuk Fakültesi hüküm sürüyor. Bölüme girebilmek için bir yıl çalışmanın yetmeyeceği kesin.

Bu Kapıyı Hayal Etmek Bile Başarı

Üniversite denilince insanların aklında o kocaman, heybetli ve son derece ihtişamlı kapı geliyor akıllara. İstanbul Üniversitesi’nin kapısı bile bu üniversitenin ne derece zorlayıcı olacağını onaylar nitelikte. Çapa Tıp Fakültesi ise bu üniversitenin lokomotifi konumunda. Her yıl sayısız doktoru mesleğine hazırlayan bu fakülte aynı zamanda bir hastane olduğu için doktor adayları eğitimlerini sürekli olarak pratik öğrenme imkanına sahip. Her ne kadar gönüllerdeki kapının bulunduğu kampüste yer almıyor olsa da burayı kazananlar için kapının çok fazla bir önemi yok.

Bilime Burada Yön Veriliyor

Üniversitelerin enlerinden bahsederken listenin 4. sırasında başkentten bir fakülte bütün ihtişamıyla göz kırpıyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi mevzubahis olunca durum gayet açık ve net; Kazanmak zor, bitirmek imkansıza yakın. Bu üniversitenin demirbaşı konumunda yine Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi kendine yer buluyor. Bu bölümlerden biri hayallerinizi süslüyorsa, hemen bu yazıyı kapatıp ders kitaplarınıza gömülün! Sınav günü gelene kadar kitaplarla konuşmayı ve başka herkese küsmeyi seversenlere kapılarını açıyormuş bölümler dedikodulara göre.


Etiket: - -

 • e-YDS

  Sınav Tarihi 10 Kasım 2018 Cumartesi

 • Ales-3 Sonbahar Dönemi

  Sınav Tarihi 18 Kasım 2018 Pazar

 • Generic placeholder image
  Üniversiteler ve En Yüksek Puanlı Bölümleri

  16.10.18

  Her sene düzenlenen üniversite giriş sınavı neticesinde, üniversitelerin yerleştirme puanları ve dereceleri açıklanıyor. Yüz binlerce genci ve ailesini derinden etkileyen bu sınavın yerleştirme kataloğu ise tam bir sırat köprüsü. Tabi ki herkesin girmek istediği ama çoğu kişinin hayal bile edemediği bölümlere de ev sahipliği yapıyor bu liste. Listenin ilk sıralarındaki okullar seçilmiyor seçiyorlar açıkçası. En […]

 • Generic placeholder image
  Yeni Makale Yazı

  10.10.18

  Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir.