KYK Burs Başvuruları Başladı

Onbinlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren KYK burs başvuruları başladı.

KYK bursuna nasıl başvurulur ve KYK burs ücretleri aylık ne kadar’dır, hepsi bu yazımızda.

KYK burs başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır, e devlet şifresi mevcut olmayan öğrenciler en yakın ptt şubesine gidip e-devlet şifresi edinebilirler.

Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmektedir bu bilgiler kamu kurumlarından alınan bilgiler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Burstan Hangi Öğrenciler Yararlanabilir

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
Önlisans mezunu olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Geri Ödemeli Öğrenim Kredisi

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, öğrencilik dönemi bittikten sonra geri ödenmesi gereken bir borç paradır.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı için aylık burs-kredi miktarı,

*Lisansta 500 TL
*Yüksek Lisansta 1.000 TL
*Doktorada 1.500 TL


Etiket: - - - -

 • e-YDS

  Sınav Tarihi 10 Kasım 2018 Cumartesi

 • Ales-3 Sonbahar Dönemi

  Sınav Tarihi 18 Kasım 2018 Pazar

 • Generic placeholder image
  Üniversiteler ve En Yüksek Puanlı Bölümleri

  16.10.18

  Her sene düzenlenen üniversite giriş sınavı neticesinde, üniversitelerin yerleştirme puanları ve dereceleri açıklanıyor. Yüz binlerce genci ve ailesini derinden etkileyen bu sınavın yerleştirme kataloğu ise tam bir sırat köprüsü. Tabi ki herkesin girmek istediği ama çoğu kişinin hayal bile edemediği bölümlere de ev sahipliği yapıyor bu liste. Listenin ilk sıralarındaki okullar seçilmiyor seçiyorlar açıkçası. En […]

 • Generic placeholder image
  Yeni Makale Yazı

  10.10.18

  Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir.